Očkovanie a bezpečnosť

Vietnam patrí medzi najbezpečnejšie krajiny v JV Ázii, ale rovnako ako u nás na Slovensku, aj tu sa môžete stretnúť s drobnou kriminalitou.

Zdravotné riziká vo Vietname sú veľmi nízke a jediné čo vám hrozí sú zažívacie problémy zo zlého jedla.

Očkovanie

Očkovanie pred cestou do Vietnamu nie je povinné. Medzi odporúčané očkovania patrí žltačka A+B, brušný týfus a tetanus. Ojedinelé sú tropické choroby, ako sú malária, horúčka dengue a japonská encefalitida.

Voda z vodovodu nie je pitná a odporúčame piť vodu balenú vo fľašiach. Vo Vietname je zvykom konzumovať jedlo z čerstvých surovín a chutne pripravené. Stravovanie je bezproblémové, ale napriek tomu odporúčame jesť v reštauráciách či v pouličných stánkoch s väčším počtom návštevníkov. Ako prevenciu si môžete so sebou pribaliť alkohol (napríklad slivovicu) a dať si denne malé poldeci.

Bezpečnosť

Vietnam je bezpečná destinácia, ale aj tu je možné stretnúť sa s drobnými krádežami. To najmä v nočných hodinách a na miestach s veľkou koncentráciou osôb. Preto si dávajte na svoje osobné veci(foťáky, peňaženky atď.) pri večerných prechádzkach pozor.

Autá, motorky, cyklisti aj chodci sa rútia ulicami a vytvárajú doslova chaos, ktorý ale má svoj systém. Niekedy je pre turistov ťažké prejsť cez cestu - hlavne na miestach, kde nie sú semafory. Preto jednoznačne odporúčame byť v strehu a dbať na svoju bezpečnosť. Neuskakujte, choďte pomaly a sebavedomo. Šoféri s vami počítajú a rýchlou zmenou pohybu by mohlo dôjsť k nehode.

Nezvyčajnosti v kuchyni

Vietnamci zjedia všetko, „čo má nohy alebo sa plazí“, najmä staršia generácia. To je dané aj vojnovou minulosťou, kedy sa proste jedlo všetko. V prípade, že nebudete vyslovene hľadať extrémne netypické jedlá, na tanier ich bez toho aby ste o tom vedeli určite nedostanete. Je nutné dodať, že takéto jedlá nie sú najlacnejšie a rozhodne nepatria na každodenný jedálniček vo Vietname. Ak ale chcete vyskúšať všetko, je vhodné si dopredu zistiť informácie alebo si zabezpečiť sprievodcu.