Užitočné rady

Pripravili sme pre vás pár užitočných rád a informácií, ktoré sa vám určite zídu počas vášho pobytu vo Vietname.

Mena

Hlavnou menou je Vietnamský Dong (VND). Pre jednoduchší výpočet - 10000 Dongov je približne 30 centov. Bankovky vo Vietname sú papierové v hodnotách 500 až 5000 a plastové v hodnotách od 10 000 až 500 000. Mince nájdete ako súčasť kolekcie suvenýrov pre turistov.

Ak premýšľate nad tým, akú zahraničnú menu by ste mali vziať do Vietnamu, je to bezpochyby euro alebo americký dolár. Obe uvedené meny je možné zmeniť naozaj všade a dá sa nimi platiť aj v turistických oblastiach. Odporúčame peniaze meniť v bankách alebo v zlatníctvach, kde dostanete najlepší kurz. Ďalšou alternatívou sú hotelové recepcie.

Ceny vo Vietname

Vietnam patrí medzi cenovo dostupné až lacné štáty Juhovýchodnej Ázie. Pre jedinečné zážitky si doprajte jedlo medzi miestnymi. Jedna porcia vás vyjde približne 1,40 euro. Zahryznite sa do Banh Mi bagety v prepočte za 60 centov alebo si vychutnajte trojchodovú večeru pre dve osoby za cca 12 eur. Takmer v každej kaviarni si môžete dať čerstvé ovocné džúsy či lahodnú vietnamskú kávu v cene od 80 centov. Bia Hoi(ľahké točené pivo) za 30 centov za 0,3l. Taxi jazdí za sadzby okolo 50 centov/km, dávajte si ale pozor na rýchlo naskakujúcu čiastku na taxametri alebo na trasu kam idete. Cena veľkej fľaše pitnej vody sa pohybuje od 50 do 80 centov.

Sprepitné

Vo Vietname nie je zvykom dávať sprepitné v reštauráciách, bistrách, obchodoch, trhoch, na ulici alebo za taxislužbu. Stávajú sa prípady, kedy pri odchode nechávate miestnemu pár drobných a on krúti hlavou, že nie nie a nechápe prečo mu to sprepitné dávate. Keď ale pochopí, vždy im to vykúzli úsmev na tvári a prirofzene sa potešia. Len v cestovnom ruchu sa spravidla odmeňujú šoféri a sprievodcovia za kvalitné služby.

Roaming a internet

Roaming vo Vietname funguje, ale ceny sa môžu líšiť podľa vášho operátora. Odporúčame si zadovážiť miestnu SIM, prednabitá SIM karta stojí od 8 eur(Viettel, MobiFone alebo Vinaphone). Medzinárodná predvoľba Vietnamu je +84. Ponúka aj výhodné ceny volaní do Európy.

Wifi má zdarma k dispozícii väčšina hotelov, kaviarní alebo reštaurácií. Najlepšie pokrytie signálom ponúka operátor Viettel a potom tiež Vinaphone a Mobifone.

Stravovanie a nápoje

Vietnamská kuchyňa patrí medzi tie najlepšie na celom svete. A teda ochutnávkou miestnych pokrmov, ako sú hovädzia polievka Pho Bo, bagety Banh Mi alebo rezance Bun Cha, si určite spestríte celý pobyt vo Vietname. Stravovanie v pouličných stánkoch či bistrách je typické a hlavne najzaujímavejšie, čo môžete vo Vietname vyskúšať. Za priaznivé ceny dostanete skvelé jedlo, ale aj tak si pri výbere dávajte pozor. Platí tu pravidlo, kde je plno (najmä kde sú miestni), je dobré jedlo.

Vo Vietname budete môcť ochutnať niekoľko druhov exotického ovocia ako sú pittaya (dračie ovocie), papája, pomelo, rambutan, mango, longan, jackfruit, liči, kokos, karambola, kaki, durian, anona, mangosteen, star apple, sapodilla a mnoho ďalšieho.

Ak by ste neochutnali skvelú vietnamskú kávu, to ako by ste vo Vietname ani neboli. Káva sa necháva odkvapkávať v špeciálnom filtri pre jednotlivé hrnčeky a v ich chuti a vôni ucítite čokoládu či kakao. Ďalej majú Vietnamci radi zelený čaj, ktorý často nahrádza pitnú vodu a v niektorých bistrách/kaviarňach ho dostanete zadarmo k jedlu. Voda z vodovodu nie je vhodná na konzumáciu, nahrádza sa balenou vodou. Ľadu sa tiež báť nemusíte, pripravuje sa z filtrovanej vody rovnako ako napríklad v Thajsku.

Nakupovanie

Suveníry, oblečenie a ďalšie výrobky nemajú pevne stanovenú cenu. Ak má ale tovar cenovku, ako napríklad v potravinách, zjednávanie nie je možné a cena je pevná. Pri troche šikovnosti sa dá cena zjednať na až o 50% nižšiu. Stačí byť trpezlivý a nedávať najavo, že vám na nákupe záleží. Takisto nezabudnite na pravidlo - pri zjednávaní sa usmievajte a buďte priateľskí.

Pouliční predavači sú obchodníci s pojazdnými stánkami, vozíkmi alebo tyčami zavesenými cez rameno. Títo predajcovia najčastejšie predávajú jedlo, ovocie a zeleninu. Vyskúšajte si nakupovanie v netradičnom „obchode“ a nezabudnite na zjednávanie, pretože v týchto prípadoch môže byť cena vysoko nadhodnotená.